29 Kasım 2015 Pazar 03:31

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı
1 2 3 4 5

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

30 Mart yerel seçimleri sonrasında çalışmalarını tamamlayacak olan İl Özel İdaresi’nin ‘özel tip okul’ projesi olan Yukarı Hereke Uzunpınar İlk ve Orta Okulu, Herekeli Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve il protokolünün katılımı ile açıldı. Henüz yolları yapılmamasına rağmen açılan okulun çevresi yağan yağmurla birlikte çamura bulandı. Yolu olmayan okulun açılış programına Bakan Fikri Işık, Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, Memur- Sen Kocaeli Şube Başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu, Okul Müdürü Aysel Gönülaçar, öğretmenler ve bölge halkı katıldı.


3 MİLYON 750 BİN TL HARCANDI

Toplam 3 milyon 750 bin TL maliyet ile yaptırılan okul, 24 derslik, 2 anasınıfı, konferans salonu, bodrum, zemin ve çatı katından oluşuyor. Okulun oturma alanı 1072,55 metrekare, toplam inşaat alanı ise 5 bin 238 metrekareden oluşuyor. Körfez Mimar Sinan İlkokulu öğrencilerinin Diyarbakır yöresinin halk oyunları gösterisi ile başladı. Alkışlarla sahneye gelen halk oyunları ekibi, açılışta büyük beğeni topladı. Açılış, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bando takımının ezgileriyle İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile devam etti.

 

DERSLİK SAYISINDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ

Açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak yaptı. Başak, “Açılış sevincimizi paylaşan herkese teşekkür ederim. 338 bin öğrenci, 12 bin 464 okulda eğitim devam etmektedir. Öte yandan yaygın eğitimdeki 18 bin öğrenci ile 480 bin ile daha iyi bir eğitimle gayret ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarla ilimiz sürekli göç almakta ve eğitim yatırımlarına sürekli ihtiyaç duymaktadır 6 bin 310 derslik yapılarak derslik sayısında yüzde 100 artış sağlanmıştır. Bu okulda ise 280 öğrenci öğretim görmektedir. Uzunpınar, okul ihtiyacı olan yerlerin başında gelmekteydi. Taşımalı eğitimle başka okullara taşınmaktaydı” dedi.

 

İLÇEDE 29 BİN 571 ÖĞRENCİ VAR

Başak’tan sonra konuşan Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise, “Uzunpınar İlköğretim okulunu açmaktan Körfez ilçesi olarak gurur duyuyoruz. Bölgemizde 2 anaokulu 23 ilkokul, 24 ortaokul, 15 adet lise, 29 bin 571 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Daha önce öğrenciler Nuh Çimento Okulu’na taşınmaktaydılar. Bu okulla birlikte ilçemizde 44 derslikle Petkim, 16 derslikli Nene Hatun, 21 derslikli İmam hatip lisesi 2013-2014 döneminde yapılarak eğitim öğretime açılmıştır. Genel lise oranı yüzde 40.47, mesleki lise oranı da yüzde 59.53’tür. Toplam ortaöğretim öğrencisi 7 bin 618’dir. Yapımı devam eden okullarımız da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.


GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ

Ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Uzunpınar İlk ve Orta Okulu’nun bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Eğitimsiz bir milletin, gelişmesi, huzurlu olması mümkün değil. Devlet ve yerel yönetimler olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Çünkü geleceği şekillendireceğiz. Artık buranın diğer ihtiyaçları da çok daha kısa sürede yerine gelecek demektir. Önümüzdeki yıldan itibaren her türlü medeni hizmeti burada göreceğiz” ifadelerini kullandı.


BİR DERSLİKTE 26 ÖĞRENCİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Guni, konuşmasına rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Vali Topaca’nın selamlarını ileterek başladı. Guni, “Eğitim yatırımları açısından ülkemizde önde gelen illerden olmuştur. Bir yandan devletin, bir yandan il özel idaresinin katkılarıyla derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’e Körfez’de ise 26’ya düşmüştür. Okulumuzun bölgede yaşayan insanlara, eğitim camiasına, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ÖNCELİK EĞİTİME

Okulun açılış kurdelesinin kesilmesinden önce kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şöyle konuştu; “Hükümetlerin en önemli geleceği eğitim olmalı. Eğitime gereken önemi vermeyen toplumlar gelecekte varlık iddiasını sürdüremez. Ak Parti iktidarı olarak en önemli önceliği eğitime verdik. Bütçemizden en fazla payı eğitime harcadık. İstiyoruz ki şu okuldan mezun olan yavrularımız, en iyi doktor, en iyi avukat ve en iyi siyasetçileri çıksın.

 

KARA TAHTA DÖNEMİ BİTECEK

2014 bütçesinde Türkiye’nin topladığı verdi gelirlerinin yarısı sırasıyla eğitim, sağlık, sosyal yardımlara ayrılmıştır. Okulları yapmakla kalmıyor, çağın en modern teknikleriyle donatıyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl sonra okullarımızda akıllı tahtalar olacak. Artık kara tahtadan ders görmeyecek. Türkiye’de bu işin öncüsü çocuklara bilgisayar dağıtma işinde öncü olmuştur. Şimdide lise ve ortaokulda okuyanlara bilgisayar vereceğiz.”

1378 defa okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

İlişkili Diğer Haberler

Tutuklanan gazeteciler ve Elçi için toplandılar

Tutuklanan gazeteciler ve Elçi için toplandılar

Demokratik kitle örgütleri, Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin sokak ortasında katledilmesine karşı basın açıklaması yaptı

ÇHD’den kadın hakları paneli

ÇHD’den kadın hakları paneli

Çağdaş Hukukçular Derneği Kocaeli Şubesi, dün kadın haklarıyla ilgili bir panel gerçekleştirdi

İktidarın baskıları kabul edilemez

İktidarın baskıları kabul edilemez

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına tepki gösteren Şener, iktidarın baskılarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Konak, Gölcük’te sergi açtı

Konak, Gölcük’te sergi açtı

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO Öğretim Görevlisi Dr. Ceyhun Konak, “Denge Dinamik” isimli ilk kişisel sergisini Gölcük Sanat Galerisi’nde açtı

Belediye otoparkında iç-dış yıkama yapılıyor

Belediye otoparkında iç-dış yıkama yapılıyor

İzmit Belediyesi’ne ait Bekirdere Üçyol’daki Mevlana Otoparkı’nda araçların iç-dış yıkaması da yapılıyor

Baro, Başiskele’ye lokal yapacak

Baro, Başiskele’ye lokal yapacak

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ilçe değerlendirme toplantılarının onuncusu Başiskele’de gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Baro Başkanı Sertif Gökçe, Baro’ya lokal yapımı için Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’dan söz aldı

Refik Sıla Güvenç'in acı günü

Refik Sıla Güvenç

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Gebze Gazetesi Spor Servisi Sorumlusu, Refik Sıla Güvenç’in babası Atilla Güvenç bir süredir tedavi gördüğü Pendik Eğitim Eğitim Araştırma Hastanesinde vefat etti

Ağız ve diş sağlığını konuştular

Ağız ve diş sağlığını konuştular

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ortaklığında düzenlenen “Ağız ve Diş Sağlığı Sempozyumu” Emex Otel’de üç oturum şeklinde gerçekleştirildi

Halkevleri’nden tutuklamalara tepki

Halkevleri’nden tutuklamalara tepki

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına bir tepki de Halkevleri’nden geldi. Halkevleri üyeleri, tutuklamalara tepki olarak kent merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi

Dinamik Dünya Sergisi Teknopark programında

Dinamik Dünya Sergisi Teknopark programında

TV 360’ın Teknopark programı Bilim Merkezi’ndeki Dinamik Dünya sergisine konuk oldu

İZAYDAŞ’tan bir ilk

İZAYDAŞ’tan bir ilk

Atık yönetiminde Türkiye’nin lider kuruluşu İZAYDAŞ, kamu sorumluluğu bilinciyle bir ilki daha gerçekleştirerek aerosol atıkların bertarafında örnek bir sistemi hayata geçirdi

Çınarlıkent 2. Etap satışa çıkıyor

Çınarlıkent 2. Etap satışa çıkıyor

Derince Çınarlıkent Konutları’nda 2. Etap satışa çıkıyor. İlk satışlar Pazartesi günü başlıyor