06 Temmuz 2015 Pazartesi 21:07

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı
1 2 3 4 5

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

30 Mart yerel seçimleri sonrasında çalışmalarını tamamlayacak olan İl Özel İdaresi’nin ‘özel tip okul’ projesi olan Yukarı Hereke Uzunpınar İlk ve Orta Okulu, Herekeli Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve il protokolünün katılımı ile açıldı. Henüz yolları yapılmamasına rağmen açılan okulun çevresi yağan yağmurla birlikte çamura bulandı. Yolu olmayan okulun açılış programına Bakan Fikri Işık, Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, Memur- Sen Kocaeli Şube Başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu, Okul Müdürü Aysel Gönülaçar, öğretmenler ve bölge halkı katıldı.


3 MİLYON 750 BİN TL HARCANDI

Toplam 3 milyon 750 bin TL maliyet ile yaptırılan okul, 24 derslik, 2 anasınıfı, konferans salonu, bodrum, zemin ve çatı katından oluşuyor. Okulun oturma alanı 1072,55 metrekare, toplam inşaat alanı ise 5 bin 238 metrekareden oluşuyor. Körfez Mimar Sinan İlkokulu öğrencilerinin Diyarbakır yöresinin halk oyunları gösterisi ile başladı. Alkışlarla sahneye gelen halk oyunları ekibi, açılışta büyük beğeni topladı. Açılış, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bando takımının ezgileriyle İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile devam etti.

 

DERSLİK SAYISINDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ

Açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak yaptı. Başak, “Açılış sevincimizi paylaşan herkese teşekkür ederim. 338 bin öğrenci, 12 bin 464 okulda eğitim devam etmektedir. Öte yandan yaygın eğitimdeki 18 bin öğrenci ile 480 bin ile daha iyi bir eğitimle gayret ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarla ilimiz sürekli göç almakta ve eğitim yatırımlarına sürekli ihtiyaç duymaktadır 6 bin 310 derslik yapılarak derslik sayısında yüzde 100 artış sağlanmıştır. Bu okulda ise 280 öğrenci öğretim görmektedir. Uzunpınar, okul ihtiyacı olan yerlerin başında gelmekteydi. Taşımalı eğitimle başka okullara taşınmaktaydı” dedi.

 

İLÇEDE 29 BİN 571 ÖĞRENCİ VAR

Başak’tan sonra konuşan Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise, “Uzunpınar İlköğretim okulunu açmaktan Körfez ilçesi olarak gurur duyuyoruz. Bölgemizde 2 anaokulu 23 ilkokul, 24 ortaokul, 15 adet lise, 29 bin 571 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Daha önce öğrenciler Nuh Çimento Okulu’na taşınmaktaydılar. Bu okulla birlikte ilçemizde 44 derslikle Petkim, 16 derslikli Nene Hatun, 21 derslikli İmam hatip lisesi 2013-2014 döneminde yapılarak eğitim öğretime açılmıştır. Genel lise oranı yüzde 40.47, mesleki lise oranı da yüzde 59.53’tür. Toplam ortaöğretim öğrencisi 7 bin 618’dir. Yapımı devam eden okullarımız da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.


GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ

Ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Uzunpınar İlk ve Orta Okulu’nun bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Eğitimsiz bir milletin, gelişmesi, huzurlu olması mümkün değil. Devlet ve yerel yönetimler olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Çünkü geleceği şekillendireceğiz. Artık buranın diğer ihtiyaçları da çok daha kısa sürede yerine gelecek demektir. Önümüzdeki yıldan itibaren her türlü medeni hizmeti burada göreceğiz” ifadelerini kullandı.


BİR DERSLİKTE 26 ÖĞRENCİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Guni, konuşmasına rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Vali Topaca’nın selamlarını ileterek başladı. Guni, “Eğitim yatırımları açısından ülkemizde önde gelen illerden olmuştur. Bir yandan devletin, bir yandan il özel idaresinin katkılarıyla derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’e Körfez’de ise 26’ya düşmüştür. Okulumuzun bölgede yaşayan insanlara, eğitim camiasına, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ÖNCELİK EĞİTİME

Okulun açılış kurdelesinin kesilmesinden önce kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şöyle konuştu; “Hükümetlerin en önemli geleceği eğitim olmalı. Eğitime gereken önemi vermeyen toplumlar gelecekte varlık iddiasını sürdüremez. Ak Parti iktidarı olarak en önemli önceliği eğitime verdik. Bütçemizden en fazla payı eğitime harcadık. İstiyoruz ki şu okuldan mezun olan yavrularımız, en iyi doktor, en iyi avukat ve en iyi siyasetçileri çıksın.

 

KARA TAHTA DÖNEMİ BİTECEK

2014 bütçesinde Türkiye’nin topladığı verdi gelirlerinin yarısı sırasıyla eğitim, sağlık, sosyal yardımlara ayrılmıştır. Okulları yapmakla kalmıyor, çağın en modern teknikleriyle donatıyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl sonra okullarımızda akıllı tahtalar olacak. Artık kara tahtadan ders görmeyecek. Türkiye’de bu işin öncüsü çocuklara bilgisayar dağıtma işinde öncü olmuştur. Şimdide lise ve ortaokulda okuyanlara bilgisayar vereceğiz.”

1203 defa okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

İlişkili Diğer Haberler

Çoğunluk MHP’ye tepkili

Çoğunluk MHP’ye tepkili

MHP’nin hem koalisyon, hem de meclis başkanlığı seçimi konusundaki tavrını halka sorduk. Görüşlerine başvurduğumuz vatandaşların büyük bir bölümü MHP’ye tepkili

KOTO işçi lehine kararları HDP’ye şikayet etti

KOTO işçi lehine kararları HDP’ye şikayet etti

Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Zihni Yılmaz, iş mahkemelerinde işçilerin aleyhine çıkan kararları kendilerini ziyaret eden HDP’ye şikayet etti. HDP heyeti ise, “Bu sorunların aşılması için işçi örgütlülüğünün önü açılmalı” karşılığını verdi

Akıllı direkler hayatı kolaylaştırıyor

Akıllı direkler hayatı kolaylaştırıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi akıllı telefonlar için şarj ünitesi ve wi-fi barındıran sistem kurdu

Gebze KOܒyü geride bıraktı

Gebze KOܒyü geride bıraktı

Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2015 yılı sıralamasında Kocaeli Üniversitesi’ni geride bırakarak 11. oldu

ADD, Doğan’ı ziyaret etti

ADD, Doğan’ı ziyaret etti

Kentimizde yer alan Atatürkçü Düşünce Derneği şubelerinin yöneticileri İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı makamında ziyaret etti

Arda Süar BAܒye davet edildi

Arda Süar BAܒye davet edildi

Kentimizde pek çok ismin danışmanlığını yapmasının yanı sıra Kocaeli Üniversitesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak faaliyet gösteren Arda Süar, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders vermek üzere davet aldı.

Eski başkana vefa yemeği

Eski başkana vefa yemeği

Kandıra eski Belediye Başkanı İsmail Genç’in işe aldığı belediye personelleri, Genç’in onuruna 13’ncü geleneksel iftar yemeği düzenledi.

Türk Ocağı’ndan anlamlı iftar

Türk Ocağı’ndan anlamlı iftar

Başta Türk Ocağı olmak üzere bazı dernek ve sendika üyeleri, Sabri Yalım Parkı’nda bir iftar programı düzenleyerek Doğu Türkistan’daki mağduriyetlere dikkat çekti. Oruçlar sadece zeytinle açıldı

Akif Yılmaz oto pazarını gezdi

Akif Yılmaz oto pazarını gezdi

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, İzmit Oto Pazarı’nı gezerek vatandaşlarla sohbet etti

İmam Hatiplilerden geleneksel iftar

İmam Hatiplilerden geleneksel iftar

İmam Hatip Mezunları Geleneksel KİHMED Mezunlar Günü ve iftar programında bir araya geldi

KOTO’nun ihalesi 10 Temmuz’da

KOTO’nun ihalesi 10 Temmuz’da

Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde KOTO tarafından işletilecek olan Özel KOTO Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, özel okul mobilyaları temin, kurulum ve montaj işi ihalesi 10 Temmuz’da yapılacak

Akif Yılmaz teşekkür turunda

Akif Yılmaz teşekkür turunda

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz Karamürsel'de teşekkür ziyaretlerinde bulundu