01 Nisan 2015 Çarşamba 19:29

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı
1 2 3 4 5

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

30 Mart yerel seçimleri sonrasında çalışmalarını tamamlayacak olan İl Özel İdaresi’nin ‘özel tip okul’ projesi olan Yukarı Hereke Uzunpınar İlk ve Orta Okulu, Herekeli Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve il protokolünün katılımı ile açıldı. Henüz yolları yapılmamasına rağmen açılan okulun çevresi yağan yağmurla birlikte çamura bulandı. Yolu olmayan okulun açılış programına Bakan Fikri Işık, Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, Memur- Sen Kocaeli Şube Başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu, Okul Müdürü Aysel Gönülaçar, öğretmenler ve bölge halkı katıldı.


3 MİLYON 750 BİN TL HARCANDI

Toplam 3 milyon 750 bin TL maliyet ile yaptırılan okul, 24 derslik, 2 anasınıfı, konferans salonu, bodrum, zemin ve çatı katından oluşuyor. Okulun oturma alanı 1072,55 metrekare, toplam inşaat alanı ise 5 bin 238 metrekareden oluşuyor. Körfez Mimar Sinan İlkokulu öğrencilerinin Diyarbakır yöresinin halk oyunları gösterisi ile başladı. Alkışlarla sahneye gelen halk oyunları ekibi, açılışta büyük beğeni topladı. Açılış, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bando takımının ezgileriyle İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile devam etti.

 

DERSLİK SAYISINDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ

Açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak yaptı. Başak, “Açılış sevincimizi paylaşan herkese teşekkür ederim. 338 bin öğrenci, 12 bin 464 okulda eğitim devam etmektedir. Öte yandan yaygın eğitimdeki 18 bin öğrenci ile 480 bin ile daha iyi bir eğitimle gayret ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarla ilimiz sürekli göç almakta ve eğitim yatırımlarına sürekli ihtiyaç duymaktadır 6 bin 310 derslik yapılarak derslik sayısında yüzde 100 artış sağlanmıştır. Bu okulda ise 280 öğrenci öğretim görmektedir. Uzunpınar, okul ihtiyacı olan yerlerin başında gelmekteydi. Taşımalı eğitimle başka okullara taşınmaktaydı” dedi.

 

İLÇEDE 29 BİN 571 ÖĞRENCİ VAR

Başak’tan sonra konuşan Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise, “Uzunpınar İlköğretim okulunu açmaktan Körfez ilçesi olarak gurur duyuyoruz. Bölgemizde 2 anaokulu 23 ilkokul, 24 ortaokul, 15 adet lise, 29 bin 571 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Daha önce öğrenciler Nuh Çimento Okulu’na taşınmaktaydılar. Bu okulla birlikte ilçemizde 44 derslikle Petkim, 16 derslikli Nene Hatun, 21 derslikli İmam hatip lisesi 2013-2014 döneminde yapılarak eğitim öğretime açılmıştır. Genel lise oranı yüzde 40.47, mesleki lise oranı da yüzde 59.53’tür. Toplam ortaöğretim öğrencisi 7 bin 618’dir. Yapımı devam eden okullarımız da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.


GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ

Ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Uzunpınar İlk ve Orta Okulu’nun bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Eğitimsiz bir milletin, gelişmesi, huzurlu olması mümkün değil. Devlet ve yerel yönetimler olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Çünkü geleceği şekillendireceğiz. Artık buranın diğer ihtiyaçları da çok daha kısa sürede yerine gelecek demektir. Önümüzdeki yıldan itibaren her türlü medeni hizmeti burada göreceğiz” ifadelerini kullandı.


BİR DERSLİKTE 26 ÖĞRENCİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Guni, konuşmasına rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Vali Topaca’nın selamlarını ileterek başladı. Guni, “Eğitim yatırımları açısından ülkemizde önde gelen illerden olmuştur. Bir yandan devletin, bir yandan il özel idaresinin katkılarıyla derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’e Körfez’de ise 26’ya düşmüştür. Okulumuzun bölgede yaşayan insanlara, eğitim camiasına, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ÖNCELİK EĞİTİME

Okulun açılış kurdelesinin kesilmesinden önce kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şöyle konuştu; “Hükümetlerin en önemli geleceği eğitim olmalı. Eğitime gereken önemi vermeyen toplumlar gelecekte varlık iddiasını sürdüremez. Ak Parti iktidarı olarak en önemli önceliği eğitime verdik. Bütçemizden en fazla payı eğitime harcadık. İstiyoruz ki şu okuldan mezun olan yavrularımız, en iyi doktor, en iyi avukat ve en iyi siyasetçileri çıksın.

 

KARA TAHTA DÖNEMİ BİTECEK

2014 bütçesinde Türkiye’nin topladığı verdi gelirlerinin yarısı sırasıyla eğitim, sağlık, sosyal yardımlara ayrılmıştır. Okulları yapmakla kalmıyor, çağın en modern teknikleriyle donatıyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl sonra okullarımızda akıllı tahtalar olacak. Artık kara tahtadan ders görmeyecek. Türkiye’de bu işin öncüsü çocuklara bilgisayar dağıtma işinde öncü olmuştur. Şimdide lise ve ortaokulda okuyanlara bilgisayar vereceğiz.”

1059 defa okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

İlişkili Diğer Haberler

Ağabeyi sahip çıktı maaşı kesildi

Ağabeyi sahip çıktı maaşı kesildi

Kandıra Yusufça Köyü Yaramazlar Mahallesi’nde yaşayan engelli vatandaş Müyesser Ay, anne ve babasının ölümünün ardından ağabeyi ile birlikte yaşadığı için engelli maaşı kesildi.

Bahçecik Polis Merkezi’nde sona yaklaşıldı

Bahçecik Polis Merkezi’nde sona yaklaşıldı

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Başiskele'nin her geçen gün daha fazla huzura ve refaha kavuştuğunu belirterek yapımı tamamlanmak üzere olan Bahçecik Polis Merkezi’ni ziyaret etti

Başiskele Sahili’ne 100 araçlık otopark

Başiskele Sahili’ne 100 araçlık otopark

Başiskele Belediyesi,, vatandaşların uğrak yeri olan sahile, 100 araçlık otopark yapmak için kolları sıvadı

Hizmet-İş teklifi beğenmedi

Hizmet-İş teklifi beğenmedi

Büyükşehir Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalamak için Yerel-Sen ile görüşmelerini sürdüren Hizmet-İş Sendikası işveren temsilcileri ile yeniden bir araya geldi. Hizmet-İş, işverenin 7.24’lük zam teklifini reddetti.

Kansere dikkat çekmek için yürüdüler

Kansere dikkat çekmek için yürüdüler

1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği yürüyüş düzenledi.

Avukatlar hedef gösteriliyor

Avukatlar hedef gösteriliyor

Baro Başkanı Sertif Gökçe, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. Gökçe, olayın ardından avukatların hedef gösterildiğine de dikkat çekti

Dernekler güçlü olmalı

Dernekler güçlü olmalı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Korganlılar ve Rumeli Türkleri Derneği yönetimlerini misafir etti.

Savcı Kiraz’ı andılar

Savcı Kiraz’ı andılar

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın önce rehin alınıp sonra öldürülmesiyle ilgili basın açıklaması yapan Büro Memur-Sen Kocaeli Adliye Şubesi üyeleri, Kocaeli Adliyesi önünde açıklama yaparak “Savcıyı rahmetle anıyoruz” dedi

AK Parti’den kitap kampanyası

AK Parti’den kitap kampanyası

AK Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, kampanya kapsamında toplanan kitapların doğu illerindeki ihtiyaç sahiplerine gönderileceğini kaydetti

AKP’nin hatip kadınları sahaya iniyor

AKP’nin hatip kadınları sahaya iniyor

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı, Kocaeli teşkilat çalışmalarında bir ilki gerçekleştiriyor. Kadın kolları, 100 kadın hatiple birlikte sahaya inecek

KOÇ-DER’den otizm farkındanlık kampanyası

KOÇ-DER’den otizm farkındanlık kampanyası

Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği, otizm hastalığına kamuoyunun dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi etkinliğin altına imza atmaya hazırlanıyor

Savcılar cenazeye gitti

Savcılar cenazeye gitti

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan rehine krizi sonrası hayatını kaybeden savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi için Kocaeli’den de savcılar cenaze töreni için İstanbul’a gitti