05 Eylül 2015 Cumartesi 17:11

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Işık, Hereke´de yolu olmayan okulu açtı
1 2 3 4 5

Yukarı Hereke´de 2012 yılında yapımına başlanan Uzunpınar İlk ve Orta Okulu´nun açılışı gerçekleştirildi. Herekeli Bakan Fikri Işık tarafından açılan okulun yollarının hazır olmaması dikkatlerden kaçmadı.

30 Mart yerel seçimleri sonrasında çalışmalarını tamamlayacak olan İl Özel İdaresi’nin ‘özel tip okul’ projesi olan Yukarı Hereke Uzunpınar İlk ve Orta Okulu, Herekeli Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve il protokolünün katılımı ile açıldı. Henüz yolları yapılmamasına rağmen açılan okulun çevresi yağan yağmurla birlikte çamura bulandı. Yolu olmayan okulun açılış programına Bakan Fikri Işık, Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, Memur- Sen Kocaeli Şube Başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu, Okul Müdürü Aysel Gönülaçar, öğretmenler ve bölge halkı katıldı.


3 MİLYON 750 BİN TL HARCANDI

Toplam 3 milyon 750 bin TL maliyet ile yaptırılan okul, 24 derslik, 2 anasınıfı, konferans salonu, bodrum, zemin ve çatı katından oluşuyor. Okulun oturma alanı 1072,55 metrekare, toplam inşaat alanı ise 5 bin 238 metrekareden oluşuyor. Körfez Mimar Sinan İlkokulu öğrencilerinin Diyarbakır yöresinin halk oyunları gösterisi ile başladı. Alkışlarla sahneye gelen halk oyunları ekibi, açılışta büyük beğeni topladı. Açılış, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bando takımının ezgileriyle İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile devam etti.

 

DERSLİK SAYISINDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ

Açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak yaptı. Başak, “Açılış sevincimizi paylaşan herkese teşekkür ederim. 338 bin öğrenci, 12 bin 464 okulda eğitim devam etmektedir. Öte yandan yaygın eğitimdeki 18 bin öğrenci ile 480 bin ile daha iyi bir eğitimle gayret ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çalışmalarla ilimiz sürekli göç almakta ve eğitim yatırımlarına sürekli ihtiyaç duymaktadır 6 bin 310 derslik yapılarak derslik sayısında yüzde 100 artış sağlanmıştır. Bu okulda ise 280 öğrenci öğretim görmektedir. Uzunpınar, okul ihtiyacı olan yerlerin başında gelmekteydi. Taşımalı eğitimle başka okullara taşınmaktaydı” dedi.

 

İLÇEDE 29 BİN 571 ÖĞRENCİ VAR

Başak’tan sonra konuşan Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise, “Uzunpınar İlköğretim okulunu açmaktan Körfez ilçesi olarak gurur duyuyoruz. Bölgemizde 2 anaokulu 23 ilkokul, 24 ortaokul, 15 adet lise, 29 bin 571 öğrenci ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Daha önce öğrenciler Nuh Çimento Okulu’na taşınmaktaydılar. Bu okulla birlikte ilçemizde 44 derslikle Petkim, 16 derslikli Nene Hatun, 21 derslikli İmam hatip lisesi 2013-2014 döneminde yapılarak eğitim öğretime açılmıştır. Genel lise oranı yüzde 40.47, mesleki lise oranı da yüzde 59.53’tür. Toplam ortaöğretim öğrencisi 7 bin 618’dir. Yapımı devam eden okullarımız da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.


GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ

Ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Uzunpınar İlk ve Orta Okulu’nun bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Eğitimsiz bir milletin, gelişmesi, huzurlu olması mümkün değil. Devlet ve yerel yönetimler olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Çünkü geleceği şekillendireceğiz. Artık buranın diğer ihtiyaçları da çok daha kısa sürede yerine gelecek demektir. Önümüzdeki yıldan itibaren her türlü medeni hizmeti burada göreceğiz” ifadelerini kullandı.


BİR DERSLİKTE 26 ÖĞRENCİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Guni, konuşmasına rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Vali Topaca’nın selamlarını ileterek başladı. Guni, “Eğitim yatırımları açısından ülkemizde önde gelen illerden olmuştur. Bir yandan devletin, bir yandan il özel idaresinin katkılarıyla derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’e Körfez’de ise 26’ya düşmüştür. Okulumuzun bölgede yaşayan insanlara, eğitim camiasına, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ÖNCELİK EĞİTİME

Okulun açılış kurdelesinin kesilmesinden önce kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şöyle konuştu; “Hükümetlerin en önemli geleceği eğitim olmalı. Eğitime gereken önemi vermeyen toplumlar gelecekte varlık iddiasını sürdüremez. Ak Parti iktidarı olarak en önemli önceliği eğitime verdik. Bütçemizden en fazla payı eğitime harcadık. İstiyoruz ki şu okuldan mezun olan yavrularımız, en iyi doktor, en iyi avukat ve en iyi siyasetçileri çıksın.

 

KARA TAHTA DÖNEMİ BİTECEK

2014 bütçesinde Türkiye’nin topladığı verdi gelirlerinin yarısı sırasıyla eğitim, sağlık, sosyal yardımlara ayrılmıştır. Okulları yapmakla kalmıyor, çağın en modern teknikleriyle donatıyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl sonra okullarımızda akıllı tahtalar olacak. Artık kara tahtadan ders görmeyecek. Türkiye’de bu işin öncüsü çocuklara bilgisayar dağıtma işinde öncü olmuştur. Şimdide lise ve ortaokulda okuyanlara bilgisayar vereceğiz.”

1258 defa okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

İlişkili Diğer Haberler

Gölcük’te 7 madde geçti

Gölcük’te 7 madde geçti

Gölcük Belediye Meclisi’nde gündemde yer alan 6 madde oybirliğiyle 1 madde ise oy çokluğuyla geçti

Ellibeş, muhtarları dinledi

Ellibeş, muhtarları dinledi

Gölcük Belediyesi aylık olağan mahalle muhtarları toplantısı sona erdi. Ellibeş, muhtarların taleplerini dinledi

Belediye, ibadethaneleri temizliyor

Belediye, ibadethaneleri temizliyor

İzmit Belediyesi’nin ibadethanelere yönelik temizlik çalışması devam ediyor. Bir ay içinde 37 adet ibadethanede 15 bin 905 metrekare halı temizliği yapıldığı öğrenildi

Belediye personeline görgü kuralları eğitimi

Belediye personeline görgü kuralları eğitimi

İzmit Belediyesi tarafından personele yönelik görgü kuralları eğitimi verildi

Kartepe’de yurtlar kiraya verilecek

Kartepe’de yurtlar kiraya verilecek

Kartepe Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısında 19 gündem maddesini görüşerek karara bağladı. Toplantıda, belediyeye ait yurtların kiraya verilmesi karara bağlandı

Kocaeli güne sisle uyandı

Kocaeli güne sisle uyandı

Kocaeli’de sabah saatlerinde etkili olan yoğun sis nedeniyle araçların görüş mesafeleri 10 metreye kadar düştü

Ordululardan jandarmaya ziyaret

Ordululardan jandarmaya ziyaret

Marmara Ordulular Derneği Başkanı Mehmet Çun ve yönetimi, kendisi de Ordulu olan İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz’i ziyaret etti

Yeşilkent Semt Konağı bugün açılacak

Yeşilkent Semt Konağı bugün açılacak

Başiskele Belediyesi’nin örnek projelerinden semt konağı ve sosyal yaşam merkezlerinin üçüncüsü Yeşilkent Semt Konağı bugün 18.00’de açılacak

Genç Diriliş Derneği’nde genel kurul tamam

Genç Diriliş Derneği’nde genel kurul tamam

Genç Diriliş Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Derneği ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Kurucu Başkan Seyit Osman Akyüz yeniden başkanlığa seçildi

Kartepe’de sezon kapanışı şölen havasında yapıldı

Kartepe’de sezon kapanışı şölen havasında yapıldı

Kartepe Belediyesi tarafından organize edilen yaz spor okullarının kapanış töreni Meşelik Park Alanı’nda şölen havasında gerçekleştirildi

Japon deprem uzmanı GTO’da seminer verecek

Japon deprem uzmanı GTO’da seminer verecek

Japon Deprem Uzmanı Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, Gebze Ticaret Odası’nda bir seminer verecek

Kocaeli yürüyüşü sevdi

Kocaeli yürüyüşü sevdi

Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği yürüyüş ve bisiklet yollarıyla Kocaeli halkının sağlığını düşünüyor